مقالات و نوشته ها

هفته مد رقابتی جذاب بین برندهای برتر

مهمترین هفته های مد جهان

اگر در زمان مناسب در یکی از این شهرها حضور داشتید، از فرصت استفاده کنید و به مد فصل آینده نگاهی بیاندازید.

از تمامی نمایشگاههایی که شهرهای بزرگ روی کره خاکی برگزار میکنند، یکی از آنها هر فصل علاقمندان بیشتری را به خود جذب میکند. نمایشگاه موردنظر، هفته مد است که دو مرتبه در سال برگزار میشود و کالای برندهای پوشاک را به نمایش میگذارد.

هفته مد در شهرهای بزرگ دنیا، نمایشگاهی بیش از یک فشن شو برند خاص در محدوده مکانی مشخص است. این رویداد مفهوم فشن شو را تحت تاثیر قرار میدهد و معرف جدیدترین ترندها در صنعت پوشاک میباشد. آنها توجه بسیاری از مطبوعات، خریداران، خبرنگاران و وبلاگها را به خود جلب میکنند. هم اکنون تصاویری از جذابترین کلکسیونهای پوشاک فصل در گستره ی وسیعی از اینترنت پخش میشود. هفته های مد بطور معمول دوبار در سال برگزار میشوند. از ماه ژانویه تا مارس، کلکسیون های پاییزی و زمستانی سال آینده ارائه می شوند. درحالیکه در ماههای ژوئن و جولای، یا حتی سپتامبر و اکتبر، ترندهای بهار و تابستان سال آتی به نمایش گذاشته خواهد شد.

در این مطلب برخی از برترین هفته های مد جهان معرفی میشوند. ابتدا با معرفی “Big 4” که شامل نیویورک، لندن، میلان و پاریس میشود آغاز میکنیم.

هفته مد نیویورک

به عنوان نخستین هفته مد در سال 1943 توسط النور لمبرت بنیاد نهاده شد. این رویداد اولین برای نخستین بار مفهوم فشن شو را با برگزاری در روزهای خاص پیوند داد. هدف از این شو که اوایل هفته مطبوعات نامیده میشد، جلب توجه طراحان جدید مد بود که در طول جنگ جهانی دوم نمیتوانستند به پاریس سفر کنند. همچنین این رویداد توانست مد آمریکایی را در سطح بین المللی به نمایش بگذارد. چرا که تا آن زمان مد آمریکایی تا حدودی تحت الشعاع صنعت مد فرانسه قرار داشت. هفته مطبوعات موفقیتی چشمگیر بود و مجلات مد مانند “Vogue” که تا آن زمان با عکسهایی از البسه فرانسوی چاپ میشد، بتدریج به مد آمریکایی روی آوردند.

کالوین کلاین، برندن مکسول و مایکل کورس از جمله طراحانی هستند که حضور دائمی در فشن شوهای نیویورک دارند. این رویداد که در ماههای فوریه و سپتامبر برگزار میگردد 7 تا 9 روز به طول میانجامد. درآمد حاصل از این هفته مد در نیویورک رقمی بالغ بر 880 میلیون دلار تخمین زده شده است.

هفته مد پاریس

شناخته شده ترین در جهان است که طراحانی مانند بالنسیاگا، دیور، نینا ریچی، شنل، ژیوانشی، لویی ویتون و سلین در آن شرکت میکنند. کلکسیون لباسهای آماده زنانه و لباسهای سفارشی مردانه بخش عمده و ستاره درخشان این شو هستند. در هر نمایشگاه حدود 800 خریدار حرفه ای، 2000 خبرنگار و 400 عکاس شرکت میکنند.

نمایشگاه مد پاریس نخستین بار در سال 1973 برگزار شد. دولت فرانسه قصد داشت از طریق میزبانی یک نمایشگاه در پاریس بودجه نوسازی کاخ ورسای را تأمین کند. هزینه نوسازی این کاخ رقمی حدود 60 میلیون دلار تخمین زده شده بود. بدین ترتیب به این نتیجه رسیدند که برپایی هفته مد بیشترین بازدهی را خواهد داشت. در اولین سال، طراحانی مانند هوبرت دژیوانشی، ایو سن لوران و اسکار دلارنتا حضور داشتند که همچنان نیز فعالیت دارند. این نمایشگاه مد بدلیل حضور طراحان معروف فرانسوی و آمریکایی و رقابت بین آنها به نبرد ورسای شهرت یافته است. اگرچه برگزاری فشن شو در پاریس خیلی پیشتر، از قرن هفده میلادی رایج بود.

هفته مد میلان

اولین بار در 1958 برگزار شد و بسرعت به نیویورک پیوست و به یکی از بهترینها در جهان تبدیل شد. سالواتوره فراگامو، آرمانی، روبرتو کاوالی، گوچی، ورساچی، دولچه و گابانا و پرادا برخی از برندهای ایتالیایی هستند که هر سال در این جشنواره میبینیم.

در هفته مد میلان چند روزی توجه طراحان، صاحبان سبک، سلبریتی ها و مدلها به کلکسیونهای لوکس ایتالیایی معطوف میشود. چهل فشن شوی این هفته مد در زیباترین و مجلل ترین کاخها و موزه های شهر میلان برگزار میگردند. حین برگزاری نمایشگاه، تنها برای هتلها و سایر کسب وکارها در میلان رقمی بالغ بر 15 میلیون یورو درآمد حاصل میشود. در سال 2020 بدلیل جلوگیری از گسترش ویروس کووید-19 این هفته مد از طریق فضای مجازی نمایش داده شد.

هفته مد لندن

نخستین بار در سال 1983 برگزار شد و سالانه دو مرتبه در ماههای فوریه و سپتامبر توسط شورای مد انگلیس در لندن برگزار میشود. در نمایشگاه مد لندن بیش از 80 طراح لباس شرکت میکنند و حدود 100 میلیون پوند سفارش خرید داده میشود. این رویداد که امسال تحت عنوان “House of iKons” از طریق رسانه های دیجیتال پخش شد، روزانه 1000 بازدیدکننده داشت.

هفته مد لندن اولین هفته مدی بود که در سال 2012 این رویداد را زنده از طریق اینترنت پخش کرد. تد بیکر، تام فورد، باربری و ویوین وست وود اغلب در فشن شوهای لندن دیده میشوند. همچنین پس از افزایش کمپینهای مخالف تولید پوشاک خزدار (تولید شده از پوست حیواناتی مانند روباه) در سال 2018 هفته مد لندن اولین شوی پوشاک بدون خز را برگزار کرد.

نمایشگاه مد برلین

سالانه دو بار در ماههای ژانویه و جولای برگزار میشود و معرف طراحان آلمانی و بین المللی است. هفته مد برلین به تازگی و از سال 2007 شکل گرفته است. با این حال خیلی زود مورد توجه طراحان جوانی قرار گرفت که در پی ارائه استعداد و توانمندی خود هستند. اسپانسر این هفته مد نیز شرکت مرسدس بنز است.

محل برگزاری این فستیوال در مقابل دروازه براندنبورگ واقع شده است و فشن شوهای غیرمعمول بسیاری را شامل میشود. به عنوان مثال می­توان از میشائیل میچالسکی برای نمایش “StyleNite” نام برد، که از مدلهای با معلولیت جسمانی و اشخاص بالای 60 سال برای نمایش کلکسیون خود استفاده میکند. مدل معروف آلمانی تونی گارن و برندهای آلمانی مارک کین و هوگو باس از شرکت کنندگان دائمی این نمایشگاه هستند.

نمایشگاه مد مادرید

نخستین بار با حضور تنها شش طراح در سال 1985 در یک چادر ساده در “Plaza de Colón” برگزار شد. این نمایشگاه که به عنوان هفته مد سیبل نیز شناخته میشود، اخیرا به هفته مد مرسدس بنز مادرید تغییر یافته است. این تغییر نام سبب شد مخاطبان بین المللی بیشتری جذب آن شوند. این رویداد هر سال دو مرتبه توسط انجمن نمایشگاههای تجاری مادرید، IFEMA برگزار میشود. طی 50 سال گذشته، این فستیوال توانسته مدلها، شخصیتهای مشهور دنیای مد و حتی سیاستمداران بسیاری را گرد هم آورد.

از جمله طراحانی که بطور متناوب در این نمایشگاه حضور دارند، میتوان به آگاتا روئیز دلاپرادا، آمایا آرزواگا، خوانخو الیوا و هانیبال لاگونا اشاره کرد. مهمترین شرکتهای اسپانسر این نمایشگاه سه شرکت مرسدس بنز، لورئال و ایندیتکس هستند. در دوره آخر 42 کلکسیون معرفی شدند و حدود 50000 بازدیدکننده به همراه 1300 نفر خبرنگار شرکت کردند. هفته مد بعدی مادرید در دو هتل یونیکو مادرید و هتل پرینسیپال مادرید برگزار خواهد شد.

نمایشگاه مد توکیو

علیرغم اینکه هفته مد راکوتن توکیو مدت زیادی نیست که برگزار میشود، محبوبیت آن در حال رشد است و به مهمترین قطب مد آسیا و رویدادی جهانی در “یگانگی مد” تبدیل شده است. برندهای ژاپنی مانند هایک، یوتارو سایتو تولیدکننده کیمونوی مدرن و شوپ تولیدکننده البسه خیابانی کلکسیونهای خود را در این نمایشگاه معرفی میکنند. همچنین از زمان شیوع کرونا که این رویداد بصورت آنلاین پخش میشود، کانیهیکو موریناگا کلکسیون خود را در مجاورت کوه فوجی به نمایش گذاشت.

نمایشگاه مد توکیو به شکلی اعجاب انگیز، برخی از عجیب ترین و جذابترین ترندها را به نمایش میگذارد. یکی از مشهورترین و جدیدترین طراحان شو یوشیکازو یاماگاتا است که کلکسیونی از البسه رنگی و نوین را طراحی و عرضه میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *