عبدالرضا نیک نژاد

عبدالرضا نیک‌نژاد متولد 1331 در مشهد است. پدرش تاجری کهنه‌کار و مهندس مکانیک از دانشگاه تهران بود. وی درباره پدرش می‌گوید: “ایشان به ما نصیحت کرد که مهم نیست در چه رشته‌ای درس می‌خوانید و یا چه حرفه‌ای را انجام می‌دهید. سعی کنید در هر کاری که حضور دارید بهترین باشید.” بدین ترتیب مسیر زندگی فرزندان خود را بر اساس علایق آنها تعریف نمود. در سن 14 سالگی به همراه خانواده جهت ادامه تحصیل به انگلستان مهاجرت کرد و دوره‌ متوسطه را در این کشور گذراند. وی با توجه به نصیحت پدرش علاقه اصلی خود را دنبال کرد. نیک‌نژاد درباره علاقه خود به پوشاک می‌گوید: “بخاطر قد کوتاه و اندام چهارشانه‌ای که به خاطر ورزش داشتم، کوپ لباس‌های انگلیس برای تن من مناسب نبود. از آنجا که مجبور بودم لباس‌ها را متناسب با اندام خود تعمیر کنم، با حرفه خیاطی آشنایی پیدا کردم. پس از گذشت زمانی کوتاه، توانستم لباس‌هایم را تعمیر کنم. با توجه به اینکه آگاهی خاصی از کار الگوسازی و دوخت لباس نداشتم اما با حوصله و توان خود توانستم لباسی را از ابتدا برای خود بدوزم. این لباس مورد تشویق دوستانم قرار گرفت.زمانی که در رشته کامپیوتر مشغول به تحصیل بودم به حرفه طراحی لباس علاقمند شدم و همزمان با دانشگاه در دوره‌های طراحی و الگوسازی شرکت کردم. پس از این دوره به ایران بازگشت و در کارخانه جامکو به عنوان مدیر بخش طراحی پوشاک به مدت 3 سال فعالیت نمود. سپس با همکاری دوست و شریک تجاری خود یک خط تولید شلوار تک با نام “به دوز” راه‌اندازی کردند. نیک‌ نژاد با توجه به دانش و تجربیات خاص پیشین، همواره به دنبال راه‌اندازی خط تولید صنعتی و انبوه بود. وی در سال 1359 شرکت جامینه را در فضایی متعلق به پدرش واقع در بلوار ناهید شرقی جردن تاسیس نمود. این شرکت با فعالیت 36 کارگر و راه‌اندازی خط تولید شلوار تک مردانه کار خود را آغاز نمود. سابقه علمی او در رشته کامپیوتر و علاقه به همگام‌سازی صنعت تولید پوشاک کارخانه جامینه با تکنولوژی روز دنیا، عبدالرضا نیک‌نژاد را مصمم ساخت تا سیستم شبکه کامپیوتری “Novel” جامینه را در سال 1367 راه‌اندازی نماید. نیک‌نژاد علاقمند به راه‌اندازی کارخانه صنعتی پوشاک در فضایی وسیع و با دستگاه‌های پیشرفته مطابق با استانداردهای روز دنیا بود. او در سال 1383 به خواسته خود رسید و کارخانه تولید پوشاک جامینه واقع در شهرک صنعتی عباس‌آباد را در فضایی به وسعت 6500 مترمربع، همراه با ماشین‌آلات پیشرفته مدیریت می‌نماید.

 

 

­

تاریخچه جامینه

شرکت جامینه در سال 1359 تاسیس گردید. این شرکت در ملکی تجاری به وسعت 600 متر واقع در شمال تهران شروع به فعالیت کرد. جامینه فعالیت خود را با راه‌اندازی خط تولید کوچکی برای طراحی و دوخت شلوار آغاز نمود. این سرآغاز که همراه با تفکری صنعتی بود، تنها با حضور 36 نفر نیروی ماهر و زبردست، گام بزرگی در مسیر صنعتی شدن جامینه نهاد. بدین ترتیب نخستین خط تولید زنجیره‌ای دوخت شلوار در جامینه راه‌اندازی شد. کارخانه جامینه پس از گذشت 3 سال فعالیت در صنعت پوشاک و کسب سهم ارزشمندی از بازار ایران، به منظور توسعه و دریافت پروانه صنعتی، به ملکی با وسعت 3000 مترمربع در منطقه علی‌آباد واقع در جنوب تهران انتقال یافت. جامینه با اهتمام و تلاش کارکنان خود توانست در سال 1363 خط تولید کت را نیز راه‌اندازی کند و با سیستم و استاندارد ایتالیایی، تولید کت و شلوار جامینه را با طراحی ظریف و کیفیتی ارزشمند آغاز نماید. با توجه به بازار سنتی ایران و نبود جایگاهی مناسب برای فروش پوشاک در فروشگاه‌های زنجیره‌ای در ایران، عبدالرضا نیک‌نژاد در سال 1371 با همکاری چندین برند معروف سیستم زنجیره‌ای را بنیان‌گذاری کرد تا این گروه بتواند فروشگاه‌های زنجیره‌ای را راه‌اندازی و مدیریت نماید. بدین منظور اولین فروشگاه در فضایی به مساحت 750 مترمربع راه‌اندازی شد و طبق توافق، تصمیم بر این شد که به تعداد 7 عضوی که در این مجموعه فعالیت خود را آغاز کردند، هر سال فروشگاه جدیدی افتتاح شود تا پس از تاسیس 7 فروشگاه، هلدینگی در زمینه تاسیس فروشگاه‌های زنجیره‌ای به وجود آورند. در همین راستا اولین فروشگاه به نام بانی نیک راه‌اندازی شد اما متاسفانه با توجه به عدم همراهی سایر شرکا، این پروژه بزرگ به ثمر نرسید. با توجه به تخصص و تجربیات کاری موسس جامینه در بخش تولید پوشاک به سبک ایتالیایی، با تشویق و حمایت وزارت صنایع و با هدف صادرات پوشاک به اروپا، پروژه توسعه کارخانه جامینه در شهرک صنعتی عباس آباد به مرحله اجرا درآمد و خطوط تولید تخصصی کت و شلوار در پروژه جدید راه‌اندازی شد. بنابراین پس از موافقت وزارت صنایع و با بررسی‌های لازم، با به‌روزترین تکنولوژی ماشین آلات، سیستم برش از فرانسه، سیستم‌های پرس و فینیشینگ از ایتالیا و ماشین‌آلات دوخت آلمان و ژاپن جامینه گام بزرگی در صنعت پوشاک ایران نهاد. زمین مورد نظر در شهرک صنعتی عباس آباد که تقریبا نزدیکترین شهرک صنعتی به تهران بود، خریداری شد. با توجه به آغاز تحریم‌های ایران در سال 1383، پروژه ساخت و راه‌اندازی کارخانه سرعت یافت تا این تحریم‌ها مانع ورود ماشین‌آلات و سبب اختلال در برنامه‌ریزی نگردد. کارخانه جدید با تلاش بسیار در سال 1388 به بهره‌برداری رسید. این مجموعه در فضایی به مساحت 6500 مترمربع با 4 خط تولید کت و شلوار و 2 خط تولید پیراهن با این هدف راه‌اندازی شد که ظرفیت تولید بالغ بر 1000 دست کت و شلوار، 1000 عدد شلوار تک و 2000 عدد پیراهن و نیز کارآفرینی برای بیش از 900 نفر را به همراه داشته باشد.

چشم انداز

طراحی و تولید پوشاک برای برندهای برتر دنیا در ایران از مهمترین اهداف جامینه است. ایده‌پردازی در طراحی پوشاک و خلق فرآیندهای نوین در جهت افزایش بهره‌وری و کیفیت محصولات از دیگر فعالیت‌های این مجموعه برای دستیابی به نامی آشنا در جهان است. طراحی و تولید پوشاک در کارخانه جامینه مطابق با استانداردهای روز دنیا مبتنی بر نیاز و سلیقه مشتریان است. این شرکت فرصتی ویژه برای حضور افراد هنرمند و بااستعدادی است که انگیزه و پشتکار فراوانی دارند تا در مسیر رشد و توسعه این واحد صنعتی پوشاک به ما یاری رسانند. توسعه فروشگاه‌ها با محصولات جدید و متنوع از دیگر اهدافی است که این مجموعه در نظر دارد تا تجربه یک خرید خاطره‌انگیز را برای مشتریان خود به ارمغان آورد. ارائه خدمات پس از فروش با هدف جلب رضایت مشتریان از دیگر اهداف جامینه به شمار می‌آید.